Leniví, tuční Slováci?

Autor: Eugen Kocák | 18.11.2011 o 6:32 | Karma článku: 15,36 | Prečítané:  3046x

Milí moji roduverní. Žili ste si už dosť dlho nad pomery a je načase sa trošku uskromniť. Pritiahnuť opasky, ako sa hovorí. Rúti sa na vás ďalšia kríza, štát potrebuje šetriť a vy budete musieť šetriť tiež.

Neobviňujte politikov či banky. Žijete v štáte, kde ľavica nie je ľavicou, a ani pravica nie je pravicou. Napriek tomu každé štyri roky (a sem tam aj častejšie) volíte tú istú tlupu takzvaných „politikov“, aby vám zabezpečili lepší (= bohatší) život.  A vlastne ho aj máte.

Dôchodcovia dostávajú svoje vianočné príspevky. Každý deň môžete vidieť v televízii niektorého z tisícov kvalifikovaných politológov či sociológov, ktorým bolo potrebné zaplatiť štúdium. Viete, že najdrahšie diaľnice sú tie, ktoré sa nepostavia. Chcete prémie na stavebné sporenie. S ľútosťou sa pozeráte na malé špinavé cigánčence a  chcete, aby štát platil ich nepracujúcim rodičom sociálne dávky. A potom aj samotným deťom, keď vyrastú. Máte dotované železnice, ktoré vám „závidí" celý svet.  Súhlasíte s dotáciami pre poľnohospodárov, lebo potom budú môcť lacnejšie vyvážať. Chcete stravné lístky. Potrebujete veľa-veľa úradníkov, aby vám štát mohol zabezpečiť, po čom vaše srdce piští. A tak by sa dalo pokračovať donekonečna.

Takže – nesťažujte sa.  Zarábate síce len 500 € a na dôchodku budete možno obhrýzať kôrky nájdené v kontajneroch, ale teraz máte tisíce drobností navyše. Akurát - sú trochu drahé. Tak drahé, že si na ne treba požičiavať.

V súčasnosti je výška štátneho dlhu 33 miliárd €. To je v starej mene jeden bilión korún! Nepredstaviteľná suma.

Ale z tohto dlhu platíte len úroky. Za celé roky sa nikto nenamáhal splácať istinu. Keď ju bolo treba splatiť, zobrali ste si - presne podľa vzoru vašich osadníkov - novú pôžičku na jej splatenie. A pretože každý rok miniete viac, ako zarobíte, požičiavate si pomaly už aj na tie úroky.

Aspoň donedávna.

V týchto dňoch ste si chceli cez dlhopisy požičať ďalších 100 miliónov €. No „nervózne  trhy“ vám poskytli len desatinu. Takže bude chýbať 90 miliónov.To ešte nie je nič hrozné. Ale do apríla budúceho roku si vraj budete potrebovať požičať 2 miliardy € a do konca roku 2012 ďalších 6. Vyzerá to, že hra končí.

Z čoho si budete platiť svoj „luxusný" život?

 

 

Dobre - dosť bolo irónie. Žijem na Slovensku, a tak sa to „vy“ týka aj mňa. Napriek tomu, že nikomu nedlhujem ani cent, pripadá na mňa štátny dlh okolo 6 000 € (pri prepočte na obyvateľa). Na pracujúceho je to 14 000 €.

Čoho všetkého sa budem musieť vzdať, aby som ho vôbec niekedy splatil?

 

 

Ak vás teraz začalo zaujímať, čo všetko vlastne platí každý z nás zo svojich daní prostredníctvom štátu, pozrite si tento bloček.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?